Το Αιτωλικό είδε και τις δυο όψεις του νομίσματος στην Άρτα αλλά εν τέλει έμεινε με την καλή. Αυτη της νίκης επί της Άνω Πόλη Άρτας με 51-57. Η νίκη εχει ονοματεπώνυμο. Σταύρος Κοτσόργιος. Ο έμπειρος playmaker του Αιτωλικού τα έκανε ολά στο τελευταίο δεκάλεπτο και ευθυνεται σε πολύ μεγάλο ποσοστό για την νίκη της ομάδας του Σωτήρη Φαράντου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 19-32 δείχνοντας οτι ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι. Όμως ενα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψε στην μαχητική Άνω Πόλη να περάσει μπροστά στο σκορ με 42-36 μιας και το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 23-4. Στην τελευταία όμως περίοδο ο Κοτσόργιος ανέλαβε δράση. Με το σκορ στο 51-47 1 και 53 πριν το τέλος ο Κοτσόργιος ευστοχεί σε 2 βολές για το 51-49. Το Αιτωλικό κλέβει στην επαναφορά την μπάλα και ο Σφυρής με τρίποντο κάνει το 51-52. Ο Λειβαδάς κρύο αίμα με 2/2 βολές διαμορφώνει το 51-55 ενώ το κλέψιμο του Κοτσόργιου και οι δυο ευστοχες βολές στην συνέχεια διαμόρφωσαν το τελικό 51-57. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κοτσόργιος με 13 πόντους ενώ ο Μακρής είχε 12 και ο νεαρός Λειβαδάς 11 ενώ ο έτερος νέος ο Σφυρής 9 με τρία τρίποντα. Απο την Άνω Πόλη ο Κοντός σημείωσε 19 και ο Βαβέλης 12.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:Α:11-14,Β:08-18,Γ:23-04, Δ:09-21

ΑΝΩ ΠΟΛΗ: ΜΑΡΚΟΒΙΤΗΣ 4, ΧΡΗΣΤΟΥ, ΓΑΚΗΣ 5, ΜΠΡΑΜΗΣ, ΒΑΒΕΛΗΣ 12(2), ΠΕΡΛΕΓΚΑΣ, ΠΡΕΤΤΑΣ, ΣΙΑΤΗΣ 3, ΚΟΝΤΟΣ 19, ΜΟΣΙΑΚΟΣ 8

ΑΙΤΩΛΙΚΟ: ΣΦΥΡΗΣ 9(3), ΚΟΤΣΟΡΓΙΟΣ 13, ΚΟΥΦΟΣ 1, ΚΑΡΠΕΤΗΣ 2, ΠΑΡΡΑΣ, ΚΑΣΤΑΝΑΣ, ΛΕΙΒΑΔΑΣ 11(1), ΜΠΟΣΜΟΣ 9, ΛΑΧΑΝΑΣ, ΜΑΚΡΗΣ 12