Ο Λεων ηταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Απόλλωνα Μεσολογγίου επικρατώντας με 74-51. Στο πρώτο μέρος  κυριαρχούσαν οι άμυνες με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-26 υπερ του τυπικα γηπεδούχου Λέων. Με την έναρξη του ημιχρόνου οι παίχτες του Λέων μπήκαν πιο αποφασισμένοι για την νίκη. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα εξουδετέρωσαν τα ατού του Απόλλωνα και είναι χαρακτηριστικό και το 41-40 στο 24ο λεπτό, έγινε 53-42 στο τέλος του 3ου Δεκαλέπτου.
Στην τέταρτη περίοδο ο Λέων κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ αποδίνοντας πολύ καλό μπάσκετ και με επιμέρους σκορ 21-9, κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 74-51. Καλύτερος για τους νικητες ο Καραντινός με 29 πόντους και τέσσερα τρίποντα. Απο τον Απόλλωνα ο Γρατσινόπουλος σημείωσε 15.

Δεκάλεπτα: 15-12, 14-14, 24-16, 21-09

Λέων(Μούτσιος):Γατσώρης, Λυμπεράτος 2, Δάλαρης,Καραντινός 29(4),Σιμώνης 2, Βραχάς 2, Δάλλας 6, Ζαχαρίου 2, Κούσουλας 11, Σαράντος 3, Σακκάς 17 (2), Βλαχογιάννης –

Απόλλων Μεσολογγίου (Γρατσινόπουλος): Μπέλλας 5, Γρατσινόπουλος 15, Σερμεντζέλης 7, Τόλης 6, Κουτρούλης, Αλάγιαλης 6 (2), Γκανίατσος 3 (1), Ελευθερίου 4, Νίνης 1, Καραγγέλης 2, Μυλωνάς, Κουτσόπουλος 2