O Χαρίλαος Τρικούπης είχε σκοτώσει τις δυο προηγούμενες αγωνιστικές τους πρώτους (Κόρινθο και Πόλις) αλλά σκόνταψε στον τρίτο της κορυφής και έχασε στην Ριζούπολη απο τον Απόλλωνα με 66-55. Η ομάδα του Απόλλωνα πήρε απο την αρχή την πρωτοπορία στο σκορ και ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με δέκα τρείς πόντους διαφορά 40-27. Ο Τρικούπης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Με καλύτερους τους Ψάλτου και Σταυρόπουλο μειώνει με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα στους οκτώ πόντους 52-44. Στην τελευταία περίοδο ο Τρικούπης προσπάθησε για την ανατροπή αλλά ο Απόλλων με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασε στην νίκη με σκορ 66-55.Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για τον Απόλλωνα με τον Αθανασάκη να είναι πρώτος με 13. Απο τον Τρικούπη ο Ψάλτου σημείωσε 16 και ο Σταυρόπουλος 10.

Δεκάλεπτα: Α:25-14 Β:15-13 Γ:12-17 Δ:14-11

Απόλλων Σμύρνης(Χατζής): Κοντούδης,Γκινούτσης,Πετρόπουλος 10(1), Νιώτης,Σιωμός,Αρναουτάκης 8(1), Αθανασάκης 13, Παπουτσής, Πάντσιος 10(1), Θυμνιός 8, Τάσιος 6, Τσελεμπής 11(1)

Χαρίλαος Τρικούπης(Ζωντός):Ιωάννου 4(1), Βουρνάς 4,Ζαμπέτης 7, Σταμούλης, Μπαλτάς, Μουράτογλου 8, Σταυρόπουλος 10(1), Δημητρόπουλος, Γεωργιάδης 6, Παπαγεωργίου, Ψάλτου 16