Ο Χαρίλαος Τρικούπης μετά απο 4 συνεχόμενες ήττες ύστερα απο το 2/2 στις πρώτες αγωνιστικές έψαχνε ένα νεο ξεκίνημα και το βρήκε απέναντι στην ΦΕΑ απο την Αθήνα που κέρδισε στο Μεσολόγγι με 73-57. Η ομάδα του Παναγιώτη Ζωντού ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε παίζοντας καλή άμυνα στο διάστημα αυτό με 18-9 στην πρώτη περίοδο. Στην δεύτερη περίοδο ήρθαν τα πρώτα προβλήματα όταν ο Γεωργιάδης φορτώθηκε με φάουλ. Η ΦΕΑ με καλύτερους τους Μπούσι και Διαμαντόπουλο βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο σκορ αλλά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενος με 28-22 πήγε ο Τρικούπης χάρη στην πολύ καλή απόδοση στο διάστημα αυτό του Χρήστου Σταμούλη που σημείωσε τους έξι απο τους δέκα πόντους της περιόδου στο διάστημα αυτό και του Ζαμπέτη. Στο δεύτερο μέρος έκανε την επανεμφάνιση του ο προερχόμενος απο τραυματισμό Ντίνος Σταυρόπουλος ο οποίος ήταν καταλυτικός στην άμυνα με τα ριμπάουντ που μάζεψε καθώς και με τους οκτώ πόντους που σημείωσε στην επίθεση. Με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα το σκόρ ήταν στο 53-46 και ο Τρικούπης έψαχνε απλά ένα ξέσπασμα για να τελειώσει το παιχνίδι. Και το βρήκε στην τελευταία περίοδο. Με ηγέτες τους Ιωάννου (ο καλυτερος σε όλο το παιχνίδι) και Ψάλτου ο Τρικούπης κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας της τάξεως των δεκα πέντε πόντων και να καθαρίσει το παιχνίδι. Τελικό σκορ 73-57. Ιωάννου με 14 πόντους και Ζαμπέτης με 13 οι Κορυφαίοι των νικητών που είχαν επίσης τον Ψάλτου με 12 και τον Μουράτογλου με 11. Απο την ΦΕΑ ο Μπούσι σημείωσε 11 και ο Διαμαντόπουλος 8.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Λογοθέτης-Καρπάνος

ΔΕΚ:18-09 10-13 25-24 20-11

Γ.Σ.ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ:(Ζωντός)Ιωάννου 14(2) Βουρνάς 2 Ζαμπέτης 13(1) Σταμούλης 6(2) Μουράτογλου 11(1) Σταυρόπουλος 8(1) Δημητρόπουλος Γεωργιάδης 4 Παπαγεωργίου 3 Καρβέλης Ψάλτου 12

ΦΕΑ:(Κοσμίδης) Ρομοσιός 3 Στεφανής 6 Βλασσόπουλος 5(1) Γόντικας 9 Νίκολι Κρητικός 7(1) Μπασέας 4 Μπούσι 11(1) Διαμαντόπουλος 8(1) Νιφόρας 4 Τσίτος