Χρειάστηκε να περάσουν 42΄λεπτά στο Λουτρό για να καταφέρει ο Αμβρακικός να σκοράρει επί της ουραγού του Γ’ ομίλου της Β ΕΠΣ ΑΕ Χρυσοβίτσας. Το σκορ άνοιξε ο Μακρυπίδηςμε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και από κει και πέρα όλα ήταν εύκολα για να λήξει το ματς με σκορ 7-0 υπέρ των γηπεδούχων. Να σημειωθεί ότι η ομάδα της Χρυσοβίτσας έκανε όλη κι όλη μια φάση στο 82’. Το ντεμπούτο του έκανε σήμερα ο 15χρονος Αλέξανδρος Σπανός, παίκτης έκπληξη, από το φυτώριο της Ακαδημίας Παίδων του Αμβρακικού Λουτρού. Ο Σπανός μπήκε αλλαγή στο 62΄ και στα λεπτά που αγωνίστηκε δημιούργησε πολλές φάσεις εντός της εστίας του Λιότσου, έβγαλε μπαλιές που μετατράπηκαν σε γκολ και έδειξε ότι πρόκειται για παίκτη, ανερχόμενο ταλέντο της ομάδας του Αμβρακικού Λουτρού.
Οι φάσεις του αγώνα:
42΄Σουτ του Μακρυπίδη έξω από την περιοχή, γκολ, 1-0.
43΄Μόνος με το Λιότσο ο Τσιλίκης Α. σουτ, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
45΄Σέντρα ασίστ του Αυγέρη στη μικρή περιοχή με αποδέκτη το Μακρυπίδη, σουτ γκολ, 2-0.
50΄ Γέμισμα από πλάγια ο Φονιάς σουτ του Μακρυπίδη από το ύψος του πέναλτι, λίγο άουτ.
53΄Σουτ του Καρακώστα μέσα στην περιοχή, αποκρούει ο Λιότσος.
55΄ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μακρυπίδη, άουτ.
58΄Ατομική προσπάθεια του Γώγα, μακρινό σουτ έξω από την περιοχή, γκολ, 3-0
59΄Εξαιρετικός συνδυασμός Μακρυπίδη – Παγώνη, σουτ ο δεύτερος γκολ, 4-0.
64΄ Σουτ ο Μακρυπίδης μέσα από την περιοχή γκολ, 5-0.
70΄Γέμισμα στην περιοχή ο Μακρυπίδης, σωστά τοποθετημένος ο Σπανός, σουτ, λίγο άουτ.
71΄Πάσα ασίστ ο Σπανός στον Παγώνη στο ύψος του Πέναλτυ, γκολ, 6-0.
74΄Πάσα στο Σπανό μέσα στην περιοχή, σουτ, μπλοκάρει ο Λιότσος.
82΄Η μοναδική φάση για τη Χρυσοβίτσα, μετά από συνδυασμό των παικτών η μπάλα στονΝάκα, σουτ, αποκρούει ο Στασινός.
87΄Άλλη μια ασίστ πάσα του Σπανού στον Παγώνη, σουτ, γκολ, 7-0.
Συνθέσεις:
Αμβρακικός Λουτρού:Στασινός, Φονιάς, Τσιλίκης Θ.(46΄Παγώνης), Σαλμάς, Νεφρός, Αλπέντζος, Τσιλίκης Α.(46΄Τσιλίκης Κ., Μακρυπίδης, Αυγέρης, Γώγα, Καρακώστας62΄Σπανός.
ΑΕ Χρυσοβίτσας: Λιότσος, Κολοκούρας, Γαντζούδης(67΄Ζορμπάς Β.), Ζορμπάς Σ., Χαντζής, Παπαγεωργίου, Ζορμπάς Σ.,Νάκας, Ζορμπάς Η.(79΄Χαντζής Δ.), Αυδής, Μπλαχούρας.