Έκανε την έκπληξη ο Ηρακλής Αστακού.. απέδρασε με 0-1 απο τον Παναγρινιακό

Τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα πήρε ο Ηρακλής Αστακού. Η ομάδα του Γιάννη Λιάκα έκανε τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής και κέρδισε στο γήπεδο του Αγίου Κωνσταντίνου τον Παναγρινιακό με σκορ 1 – 0.

«Χρυσός» σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Θέμης Ζαφείρης που νίκησε με διπλή προσπάθεια τον Κώστα Μπαλάφα στο 87ο λεπτό.
Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και απείλησαν την εστία του Κατερινόπουλου, όμως ο Ηρακλης ήταν καλά στημένος και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.
Στη σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου σε σουτ του Βασιλάρη η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κατερινόπουλου στο 25ο λεπτό. Στο 42΄ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για κόκκινη στον Άγγελο Φραγκούλη που σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στο Στέφανο Φραγκούλη.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να πιέζουν και τους παίκτες του Ηρακλή να κρατάνε καλά στην άμυνα. Στο 62΄ σε χέρι του Σαμψώνα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Παναγρινιακού, ενώ οι γηπεδούχοι φωνάζουν για το ακυρωθέν γκολ του Κούση στο 70΄ και για πέναλτι σε σπρώξιμο του Κούση από τον Κατερινόπουλο στο 86΄. Στο 87΄ έγινε η φάση που έκρινε τον αγώνα με το Ζαφείρη να κλέβει τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, να κάνει την κούρσα και το πλασέ απέναντι στον Κώστα Μπαλάφα, που έδιωξε με τα πόδια και στην επαναφορά ο Ζαφέιρης με νέο πλασέ σκόραρε κάνοντας το 0 – 1. Ο Παναγρινιακός είχε δύο ακόμα ευκαιρίες, στη συνέχεια, όμως το σκορ δεν άλλαξε και οι άνθρωποι του Ηρακλή πανηγύρισαν ένα σπουδαίο «τρίποντο».

Το φιλμ του αγώνα.

Σουτ του Στέφανου Φραγκούλη μέσα από την περιοχή η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
 Σέντρα του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Άγγελου Φραγκούλη η μπάλα πέρασε άουτ.
22΄ Σέντρα του Μπούρου από δεξιά ο Βασιλάρης έκανε ανάποδο ψαλίδι με τη μπάλα να περνάει άουτ.
25΄ Φαλτσαριστό σουτ του Βασιλάρη η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.
28΄ Σέντρα του Κάππα από αριστέρά κεφαλιά του Στέφανου Φραγκούλη απέκρουσε ο Κατερινόπουλος.
29΄ Μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Κοντοζήση η μπάλα πέρασε άουτ.
42΄ Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για κόκκινη κάρτα στον Άγγελο Φραγκούλη που σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι πριν αυτή φτάσει στον Κοντοζήση, με τον Προβίδα να δίνει κίτρινη, θεωρώντας ότι είναι υποσχόμενη και όχι προφανής ευκαιρία.
43΄ Ο Ζαφείρης εκτελεί το φάουλ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι.
44΄ Φάουλ του Νάκου από δεξιά ο Κατερινόπουλος διώχνει και οι αμυντικοί απομακρύνουν, με τους γηπεδούχους να ζητάνε πέναλτι για μαρκάρισμα στο Στέφανο Φραγκούλη πριν το διώξιμο της μπάλας.
45+1΄ Γέμισμα του Νάκου πλασέ του Βασιλόγιαννη η μπάλα έφυγε άουτ.
46΄ Ο Ζαφείρης μπαίνει από πλάγια δεξιά στην περιοχή και κάνει το γύρισμα, με τον Κοντοζήση να μη βρίσκει τη μπάλα από κοντά.
53΄ Σουτ του Νάκου απέκρουσε ο Κατερινόπουλος.
56΄ Συνδυασμός Νάκου και Στέφανου Φραγκούλη τελικός αποδέκτης της μπάλας γίνεται ο πρώτος που κάνει το πλασέ και η μπάλα κοντράρει στον Ταφάνι και περνάει κόρνερ.
58΄ Σουτ του Νάκου απέκρουσε ο Κατερινόπουλος.
58΄ Σουτ του Βασιλόγιαννη η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
62΄ Ο Σαμψώνας κάνει χέρι με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον παίκτη του Παναγρινιακού.
64΄ Σέντρα του Κοντοζήση από αριστερά ο Μπαρμπαρούσης δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.
70΄ Ο Κούσης σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώνεται με υπόδειξη για φάουλ του Στέφανου Φραγκούλη στον Ταφάνι πριν η μπάλα φτάσει στο σκόρερ.
71΄ Ο Στέφανος Φραγκούλης από καλή θέση κάνει αδύναμο σουτ και μπλοκάρει ο Κατερινόπουλος.
76΄ Μακρινό σουτ του Άγγελου Φραγκούλη έδιωξε σε κόρνερ ο Κατερινόπουλος. Στην εκτέλεση από τον Κούση ο Βασιλόγιαννης έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία.
86΄ Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι σε σπρώξιμο του Κατερινόπουλου στον Κούση.
87΄ Γκολ. Ο Ζαφείρης κλέβει τη μπάλα από το Σαμψώνα κοντά στη μεσαία γραμμή, κάνει την κούρσα, μπαίνει στην περιοχή και απέναντι από τον Κώστα Μπαλάφα πλασάρει με τον τερματοφύλακα του Παναγρινιακού να διώχνει, όμως στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης με πλασέ σκοράρει για το 0 – 1.
89΄ Δυνατό σουτ του Νάκου ο Κώστας Κοκώνης έβαλε σωστά το σώμα και η μπάλα κόντραρε.
91΄ Σουτ του Κοντοζήση η μπάλα πέρασε άουτ.
93΄ Σέντρα του Βασιλόγιαννη από δεξιά ο Άγγελος Φραγκούλης έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει άουτ.

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Μπαλάφας Κ., Μπούρος (59΄ Καντάνης), Κάππας (85΄ Γκουρνέλος), Καλοκαίρης, Φραγκούλης Α., Σαμψώνας, Βασιλάρης, Νούλας (69΄ Κούσης), Φραγκούλης Σ. (80΄ Κλειτσίκας), Νάκος, Βασιλόγιαννης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Γιάννης Λιάκας): Κατερινόπουλος, Κοκώνης Κ., Λιβάνης Π., Κωνσταντίνου, Ταφάνι, Κοκώνης Ε., Μπαρμπαρούσης, Παχής, Κοντοζήσης (92΄ Λιβάνης Γ.), Μπαλάφας Φ. (80΄ Παπαζήσης), Μαλιγιάννης (39΄ Ζαφείρης).

Πηγή: websports.gr