Με την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων σε Europa League και Conference League να ολοκληρώνεται, έχουμε πλέον όλες τις ομάδες που θα συνεχίσουν στα νοκ άουτ των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Από τα «βαριά» ονόματα που θα συνθέσουν το παζλ του Europa μέχρι τις ομάδες έκπληξη του Conference, πάμε να δούμε πως έχει διαμορφωθεί ο χάρτης των δύο διοργανώσεων και τι συμβαίνει με τις κληρώσεις.

Δείτε ακόμα – Εκανε το απόλυτο η Γουέστ Χαμ (0-3) – Η Νις άφησε εκτός την Κολωνία (2-2)

Οι οκτώ που είναι ήδη στους «16» του Europa

Οι ομάδες που τερμάτισαν ως επικεφαλής των ομίλων τους και προκρίθηκαν απευθείας στις «16» της διοργάνωσης είναι οι εξής:

Αρσεναλ
Φενερμπαχτσέ
Μπέτις
Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ
Ρεάλ Σοσιεδάδ
Φέγενορντ
Φράιμπουργκ
Φερεντσβάρος

Οι ομάδες που θα βρεθούν στα play offs

Οσες ομάδες κατέλαβαν τη δεύτερη θέση στους ομίλους τους, θα βρεθούν στο ενδιάμεσο στάδιο των play offs του Europa League.

Εκεί θα κληθούν να ξεπεράσουν τα εμπόδια των συλλόγων που βγήκαν τρίτοι στα γκρουπ και αποκλείστηκαν από το Champions League. Οι 16 ομάδες των play offs είναι:

Αϊντχόφεν
Ρεν
Ρόμα
Ουνιόν Βερολίνου
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Μίντιλαντ
Ναντ
Μονακό
Αγιαξ
Μπάγερ Λεβερκούζεν
Μπαρτσελόνα
Σπόρτινγκ Λισαβώνας
Ζάλτσμπουργκ
Σαχτάρ Ντόνετσκ
Σεβίλλη
Γιουβέντους

Το πρόγραμμα από εδώ και μπρος

Κλήρωση των μπαράζ για τη φάση των 16, στις 7 Νοεμβρίου, 14:00

Πρώτοι αγώνες μπαράζ για τη φάση των 16 στις 16 Φεβρουαρίου

Δεύτεροι αγώνες μπαράζ για τη φάση των 16 στις 23 Φεβρουαρίου

Κλήρωση για τη φάση των 16 στις 24 Φεβρουαρίου

Πρώτοι αγώνες της φάσης των 16 στις 9 Μαρτίου

Δεύτεροι αγώνες της φάσης των 16 στις 16 Μαρτίου

Κλήρωση προημιτελικών, ημιτελικών, τελικού στις 17 Μαρτίου

Πρώτοι προημιτελικοί στις 13 Απριλίου

Δεύτεροι προημιτελικοί στις 20 Απριλίου

Πρώτοι ημιτελικοί στις 11 Μαΐου

Δεύτεροι ημιτελικοί στις 18 Μαΐου

Τελικός στις 31 Μαΐου, 22:00, «Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη

Το ίδιο συμβαίνει και στο Conference League

Οι ομάδες που τερμάτισαν ως επικεφαλής των ομίλων τους και προκρίθηκαν απευθείας στις «16» της διοργάνωσης είναι:

Μπασάκσεχιρ
Γουέστ Χαμ
Βιγιαρεάλ
Νις
Αλκμααρ
Τζουργκάρντεν
Σίβασπορ
Σλόβαν Μπρατισλάβας

Οι ομάδες που θα βρεθούν στα play offs

Φιορεντίνα
Αντερλεχτ
Λεχ Πόζναν
Παρτίζαν
Ντνίπρο
Γάνδη
Κλουζ
Βασιλεία
Μπόντο Γκλίμτ
ΑΕΚ Λάρνακας
Λουντογκόρετς
Μπράγκα
Σέριφ Τίρασπολ
Λάτσιο
Καραμπάγκ
Τράμπζονσπορ

Το πρόγραμμα από εδώ και μπρος

Το πρόγραμμα των νοκ άουτ
Κλήρωση των μπαράζ για τη φάση των 16 στις 7 Νοεμβρίου, 15:00

Πρώτοι αγώνες μπαράζ για τη φάση των 16 στις 16 Φεβρουαρίου

Δεύτεροι αγώνες μπαράζ για τη φάση των 16 στις 23 Φεβρουαρίου

Κλήρωση για τη φάση των 16 στις 24 Φεβρουαρίου

Πρώτοι αγώνες της φάσης των 16 στις 9 Μαρτίου

Δεύτεροι αγώνες της φάσης των 16 στις 16 Μαρτίου

Κλήρωση προημιτελικών, ημιτελικών, τελικού στις 17 Μαρτίου

Πρώτοι προημιτελικοί στις 13 Απριλίου

Δεύτεροι προημιτελικοί στις 20 Απριλίου

Πρώτοι ημιτελικοί στις 11 Μαΐου

Δεύτεροι ημιτελικοί στις 18 Μαΐου

Τελικός στις 7 Ιουνίου, 22:00, «Φορτούνα Αρένα», Πράγα


Πηγή