Σπουδαία νίκη για τον Α.Ο.Αγρινίου το Σάββατο το απόγευμα στην μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία επικράτησε μετά απο μια παρα πολυ καλή εμφάνιση της Καβάλας με 70-60.

Κλειδί της επιτυχίας της ομάδας του Γιάννη Διαμαντάκου ήταν η εξαιρετική άμυνα καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης αλλά ειδικά στην τελευταία περίοδο που… έσπαγε κόκκαλα. Η επιστροφή του Κουρουπάκη δυνάμωσε την ομάδα κάτω απο το καλάθι ενώ ίσως για πρώτη φορά υπήρξε τέτοια πολυφωνία στην επίθεση με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και η αλλαγή ξένου με τον Τσρνιτς να είναι πιο δημιουργικός σε σχέση με τον προκάτοχο του (Φάρσκι).Η Καβάλα προηγήθηκε με 19-28 αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ημίχρονο σε 32-34 και στην επανάληψη επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό τους και έφτασαν στην σπουδαία νίκη.

Απο τους νικητές ο Νικολαϊδης είχε 12 πόντους με τον Βακουφτσή να έχει 11 και απο 10 οι Τσρνιτς, Γκάτζιος και Κουρουπάκης.Απο την Καβάλα ο Αρμστεντ ειχε 21 και ο Αμπατζάς 15.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Κανελλόπουλος-Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-17, 32-34, 52-49, 70-60

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Νικολαΐδης 12 (3), Βακουφτσής 11 (2), Τσρνιτς 10 (1), Τσούκας, Μήτσου 6 (1), Κυριλής 4, Μπάλος 7 (1), Κουρουπάκης 10, Γκάτζιος 10 (2).

Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 21 (4), Μπρουκς, Αμπατζάς 15 (3), Ζαρκαδούλας 8 (2), Ράπτης 7, Δρόσος 6, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 3.